مجموع : 0 تومان
محصولی انتخاب نشده است

روكش‌هاي ملامينه

روكشهاي ملامينه يا LPM 13 پركاربردترين روكش اوراق فشرده چوبي و خصوصا MDF در جهان و مخصوصاً در ايران در بين تمام روكش‌هاي چوبي و مصنوعي است. ميز هاي ال سي دي نيز با اين روكش ساخته شده اند.  LPM .. از كاغذهلاي تزئيني (دكور) آغشته به چسب ملامين فرم آلدئيد (MF) كه خشك شده تشكيل و بصورت مستقيم بدون نياز به چسب زني مجدد روي تخته (MDF) چسبانده مي‌شود. دامنه بسيار وسيعي از روكش‌هاي تزئيني در اين روش قابل توليد است.

روشهاي چسباندن روكشهاي ملامينه روي تخته به دو روش پرسهاي طبقه‌اي باستيل كوتاه 14 و روكش زني پيوسته 15 (روكش بصورت رول با پرس پيوسته )  است. بعلت مشكل بودن و تخصصي بودن پروسه روكش كاري ملامينه و نيز بعلت سرمايه‌گذاري بالا و مهمتر از آن ارزش افزوده بالاي آن معمولاً كارخانجات MDF جهان داراي خطوط روكش ملامينه بوده و انواع MDF ملامينه را نيز عرضه مي‌كنند. در اين روش تنوع MDF توليدي نيز بالا مي‌رود.

براي ملامينه كردن سطح MDF بايد سطوح تخته با سنباده 021-001 Grit سنباده زني و صاف شده باشد و نيز عاري از هرگونه عيوب سنباده زني و غيره باشد. دو طرف MDF بايد با يك نوع روكش با گرماي يكسان  روكش شوند تا بعداً باعث تاب برداشتن آن نشود. شرايط چسباندن روكش‌هاي ملامينه معمولاً به شرح زير است:

دماي پرس c 200-160

فشار پرس 2 KN/m 250. 200

زمان 60. 40 ثانيه

درصد رطوبت MDF 9-6%

بعد از پرس كردن بايد تخته روكش شده براي مدتي روي صفحه‌اي صاف نگهداري شود تا خنك شده و دماي آن به زير 50 c برسد تا در مراحل بعدي دچار مشكل و ايراد نشود.

اين نوع روكش با عملكرد و قابليت بالا در موارد كاربردي كه دوام بالاي سطوح و مقاومت آن در برابر عوامل خارجي مورد نياز است كاربرد بسيار دارد.

ضخامت روكش‌هاي ملامينه بين 35/0 – 25/0 مي‌باشد و حدود 50% ضخامت آن را چسب MF تشكيل مي‌دهد ،‌البته در انواع روكش ملامينه‌هاي نرم كه براي تهيه روكش بصورت رول توليد مي‌شود ،‌اين مقدار كمتر است. با توجه به ضخامت نازك روكش ملامينه تلرانس ضخامت تخته به ضخامت نازك روكش ملامينه تلرانس ضخامت تخته بايد در حداقل بوده و از 1/0+ ميلي‌متر تجاوز نكند.

دارا بودن تمام امكانات تزئيني و نيز مقاومت مناسب روكش ملامينه در برابر رطوبت ،آب،‌حرارت ،‌سايش و … دامنه وسيعي از كاربردهاي متنوع را براي MDF با روكش ملامينه مي‌توان در تمام استفاده‌ها بصورت عمومي در ميز هاي ال سي دي، ميز هاي آرايش،  مبلمان اداري منزل ، درها و بدنه كابينت ،‌لوازم اتاق خواب و تخت خواب ، مبلمان بچه ،‌مبلمان و لوازم دستشويي و حمام ،‌روكوب ديوار ،‌پارتيشن و … استفاده كرد. از روكش ملامينه همچنين نوار لبه چسباني نيز توليد مي‌كنند كه هماهنگ با سطح در لبه‌ها چسبانده مي‌شود. در واقع مي‌توان گفت پركاربردترين نوع روكشها نوع ملامينه مي‌باشد و از نظر قيمت نيز بسيار مناسب و قابل رقابت با ساير انواع روكشها مي‌باشد. روكش‌ كاري با روكش ملامينه‌ روي MDF بسيار متداول بوده و معمولاً بسياري از كارخانجات بزرگ جهان داراي خطوط روكش ملامينه هستند. كار با ورق‌هاي روكش شده با روكش ملامينه هستند. اين نوع روكش پركاربردترين نوع روكش است.

در سطح جهاني روكش‌هاي ملامينه داراي بيشترين استفاده بوده و بعد از آن به ترتيب روكش‌هاي چوبي ، روكش‌هاي كاغذي ، رنگ ،‌لامينت‌ها و روكش‌هاي ترموپلاستيك PVC قرار دارند. نسبت مصرف انواع روكشها در جهان به ترتيب زير مي‌باشد :

 رديف      نوع واكنش             سهم مصرف به كل

1          روكش ملامينه               33%

2         روكش‌هاي چوبي            27%

3         روكش‌هاي كاغذي           18%

4         رنگ                             9%

5        لامينت                          7%

6        ترموپلاستيك                6%

 

# تهیه شده توسط گروه توسعه و دکوراسیون دیجی چوب #

 # استفاده از مطلب با ذکر منبع بلا مانع است #

نظر شما نسبت به مقاله دیجی چوب چطور بود؟

 

6 / 10
از 11 کاربر

ارسال نظر

علی چگینی : سلام اطلا عاتتون مفید بود
3 0
نظر شما چیست ؟
مدیریت : پاسخ
5 0
سلام ممنون پاینده باشید
پویان : تخت کمجا
3 1
روکش ملامینه بهتره یا ممبران؟
فراورده های چوب ... : روکش ملامینه بهتر است یا ممبران
5 1
روکش های ممبران از جنس پلاستیک است به طور کلی نمیتوان با هم مقایسه کرد بسته به کاربرد دارد.
مهری : ب
2 3
سلام ببخشید من تازگیا از جایی سرویس خواب خریدم اما اون جنسی رو که میخواستم نیست من از این جنس های ضد خش میخواستم اما این یه جنس معمولیه که روش رنگ شده بعد به دلیل کم بود وقت تا عروسی قبولش کردم الان میشه روشو ضد خش کرد کاریش میشه کرد
مدیریت : پاسخ
2 1
سلام و عرض ادب خیلی متاسفم که این اتفاق از سوی همکاران ما برای شما اتفاق افتاده و مجور به پذیرش کاری شدید که باب میلتون نبوده اما از بابت سوالتون، روکش ملامینه یک روکش پرس شده با دسگاه هست که با دست نمیشه انجامش داد. موارد مشابه داره که اصلا شبیه کاری که دلخواه تون باشه نمیشه. در کل برای این کار باید متریال کارتون رو کلا تغییر بدید و سرویس خواب خریداری شده رو تعویض کنید تا به اون متریال دلخواه دست پیدا کنید
انسیه : سوال
20 8
ایا میشه روکش ملامینه ارو مجددا رنگ کرد؟ نجاری ها میتونن این کارو انجام بدن؟
رضا ریزوندی : روکش ملامینه
0 2
در خصوص روکش ملامینه ایا امکان این که بصورت رزین چسب استفاده شود که با درجه حرارت 120درجه وفشار پایین تر پرس کاری انجام شود
مدیریت : پاسخ
3 0
سلام و عرض ادب در این خصوص اطلاعی نداریم!
باقری : سلام وقتتون بخیر اگر در ملامینه تیکه شکس ...
3 1
نظر شما چیست ؟
مدیریت : پاسخ
0 0
سلام و عرض ادب عکسش رو داخل واتساپ ارسال کنید راهنمایی تون کنیم
جعفر صادقی : کابینت
0 0
سلام برایMDFروکش ملامینه خوب است؟؟
مدیریت : پاسخ
1 0
سلام و عرض ادب بله خوب هست
امیر : آیا روکش ملامینه را میشه روی دربهای رنگ ...
2 0
روکش ملامینه بسیار خوبه. آیا روی دربهای رنگ شده نیز میشه چسباند. البته در خانه
مدیریت : پاسخ
0 1
سلام و عرض ادب سرویس خواب و میز تلویزیون که در سایت قرار داده شده و روکش آن ملامینه ضد خش می باشد توسط دستگاه پرس شده اند.
سوگل : رنگ کردن روکش ملامینه
0 0
میشه روکش ملامینه رو رنگ کرد و از چه رنگی باید استفاده کرد ؟
مدیریت : پاسخ
0 0
سلام و عرض ادب . روکش ملامینه یک روکش رنگی پرس شده هست و رنگ پذیری بسیار پایینی داره و توصیه ای به رنگ کردن آن نمی شود
مرجان : مناسب ترين متريال براي نوزادان و كودكان
0 0
سلام و عرض ادب كدام متريال براي نوزادان بهتره كه داراي گاز سمي نباشه ؟ mdf با روكش ملامينه يا نوپان با روكش ملامينه ؟
مدیریت : پاسخ
0 0
سلام و عرض ادب هر دو متریال از مواد اولیه خوبی هستند . اما موضوع مهم جنس چسب و جنس چوبی هست که داخل آنها استفاده می شود. گاز منتشر شده از نئوپان به این دو موضوع بستگی دارد و نئوپان با کیفیت خوب و شرکت سازنده خوب ، هیچوقت گاز منتشر نخواهد کرد
.... : روکش ملامینه
0 0
میشه تختی که روکش ملامینه داره رو با اسپری رنگ،رنگ کرد؟
مدیریت : پاسخ
1 0
سلام و عرض ادب. بله مبلمان و سرویس خواب که دارای قسمتی با روکش ملامینه هستند رو میشه با اسپری رنگ کرد، اما وقتی رنگ خشک بشود با کوچک ترین تماسی از روی روکش کنده میشود.
علی : روکش ملامین
0 0
سلام.طول و عرض رول های روکش ملامین چقدر هست؟
مدیریت : پاسخ
0 0
سلام و عرض ادب فروش رول ملامینه نداریم
فرهاد : تغییر رویه میزناهارخوری ام دی اف
0 0
بادرود رویه میز ناهارخوری کهنه را میشه ملامینه کرد واگرنه چه پیشنهادی دارید
مدیریت : پاسخ
0 0
سلام و عرض ادب بسته به سبک میز ناهار خوری بله
عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :

نظر مشتریان ما

محصولات مشاهده شده